Twin Peaks aneb Nadpozemské těžkosti bytí

19. července 2014 v 18:33 | Jo |  Seriály
http://img.csfd.cz/files/images/film/posters/158/513/158513937_20f787.jpg?h180
Láká vás něco tajemného, trochu mystického, trochu detektivního a trochu vtipného. Jo, Twin Peaks (v čestině ještě Městečko Twin Peaks) jsou to pravé. Nebudu lhát-narazila jsem na tenhle seriál s náhodou, rozklikla jsem csfd profil a ukázalo se, že to má být docela dost dobrý seriál. A já, jako člověk, který dá na hodnocení na csfd (většinou) jsem si řekla "proč ne", stejně nemám na co koukat.
Jak jsem ráda, že jsem se rozhodla kouknout! A dobrá, přiznám se podruhé-nejdřív jsem přeskakovala. První díl je dlouhý, má něco přes hodinu, a já jako zmlsaná divačka dnešních rychlých seriálů jsem prostě zvyklá na jiné tempo. Ale nakonec jsem si zvykla a byla fakt ráda za to, že David Lynch (protože to je ten člověk, který za všechno může!) zvolil takové tempo. I když jasně, nerežíroval jen on. Seriál má dvě série, ale měla se točit ještě třetí, bohužel-ubývalo sledovanosti a tak to skončilo tak, jak to skončilo.
O co vlastně jde? Zkrátka a jednoduše-v městečku Twin Peaks, zapadákově v údolí krásných zasněžených hor, se našlo tělo Laury Palmer, královny krásy a všeobecně oblíbené žačky střední školy. Kdo ji zabil? Snad to rozřeší agent FBI Dale Cooper s pomocí místní policie.


Nejdříve vám chci napsat o hercích/hrdinech seriálu. Tohle se doufám obejde bez spoilerů, takže klidně pokračujte!

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/e/ea/TwinPeaks_openingshotcredits.jpg

Předně-Dale Cooper, hraný Kylem MacLachlanem (taky si říkáte, že to zní jako lachtan?). To je snad poprvé co jsem se do nějaké postavy opravdu zamilovala, v tom nejčistším slova smyslu. Dale, nebo také Coop, má v seriálu pár žhavých scén, které nejsou extra žhavé, ale mně bohatě stačily (v tom nejlepším slova smyslu!), protože už jen to, jak se dívá, mluví, usmívá se-to je zázrak (ano, čtete dobře, zamilovala jsem se...). Coop si neustále povídá přes nějaký telefon (doteď jsem nepochopila co to je, moje technické znalosti zde ztroskotaly, zvláště, když se pohybuju v devadesátkách) s Dianou, což má být něco jako policejní sekretářka. A hlavně je jemný, inteligentní a prostě ideál. A tak si snad umíte představit, jak na mě zapůsobila poslední scén v posledním díle. Nejhorší scéna v dějinách filmové/seriálové historie. Fakt. Jestli jste viděli, dáte mi zapravdu. A ještě horší je, že Twin Peaks nemělo končit takhle...! Ach jo, jak píšu, myslím, že zrovna bez téhle scény bych se dokázala obejít. Ale fajn, vím, že vám, kteří jste seriál ještě neviděli, docela prozrazuju.

no nejsou holky krásné? na titulce jsou (zleva) Lara Flynn Boyle, Sherylin Fenn a Madchen Amick, ta je i úplně vpravo

Ženské charaktery jsou...no, hodně rozmanité, ale hlavně-nechápu, jak se v takovém zapadákově mohly vyskytovat tak nádherné ženské?! A navíc v takové koncentraci?! Samozřejmě mezi mé oblíbené postavy patřily Sheryl (hraje Mädchen Amick), Audrey (Sherylin Fenn) a Donna (Lara Flynn Boyle). A taky i Maddy (Sheryl Lee), ale nepřipadla mi tak krásná jako výše jmenované (což je poněkud ironické, poněvadž hrála i mrtvou Lauru, královnu krásy). Taky jsem zjistila, že Donnu spousta fanoušků Twin Peaks nemá ráda, ale nechápu proč. Jasně, v pár situacích se zachovala krutě, ale...mně to nějak nepřišlo :D. A mimochodem, fanoušci tohoto seriálu dokážou být ostatně taky dost krutí, jak jste si již mohli všimnout. Dost odsuzují, nenávidí, milují, zbožňují, přivlastňují. Prostě mi někteří z nich přijdou dost ortodoxní, ale co naplat, naštěstí mezi ně nepatřím. Doufám. U Twin Peaks si nikdy nemůžete být jistí...


A teď k atmosféře. Jo, to je přesně to, co určitě při sledování pocítite. Pokud si nepotrpíte na nějaké snové scénky, mystiku a rešení záhad skrz magické síly, seriál vám moc nedoporučuju. První série je určitě koukatelná jako obyčejná detektivka, ale druhá si už hodně pohrává se sny a celkově...jsou tam některé scény, u kterých jsem kroutila hlavou i já. Ale nebojte se, pokud si prostě ponecháte otevřenou mysl, přístupnou podobným vylomeninám, bude se vám hezky koukat. Je to David Lynch, co chcete, že? Taky musím vyzdvihnout úžasný soundtrack a úsřední hudbu celého seriálu. Tomuhle já říkám mistrovské dílo. Tyhle dva motivy poslouchám večer před usnutím, zkuste to taky. Ale určitě objevíte ještě víc krásné hudby, tenhle seriál je jí plný.


A teď, co bych seriálu nepochválila. Tempo-jak jsem psala, dá se na něj zvyknout a pro děj příběhu je i žádoucí, ale občas jsem prostě nevydržela a přeskakovala jsem. Čímž jsem se ochudila o pár důležitých dialogů (a pár nedůležitých ukázek vražd), ale aspoň mám co dohánět, takže se můžu koukat ještě jednou. Myslím, že tempo příběhu není nějaké hrozné a nechci tím napsat/říct, že je to to nejhorší na celém seriálu (Bože chraň!), ale...jo, jsem prostě moc rychlá, přece jen jde o seriál z roku 1990.
Taky bych našla několik vedlejších linií děje, které mi přišly zbytečné (a ano, mluvím o té, s Jamesem!). A ano, tuhle jsem přeskočila snad úplně celou, fakt mně nebavila. Navíc se už blížil konec a já byla zvědavá, jak to skončí s Windomem Earlem. A dostávám se k další věci, které mě taky štvala-zakončení. Nedozvíme se, jak to skončilo s Coopovým největším nepřítelem, geniálním Earlem. Což mi taky tak moc nevadí, páč se to dá snad i docela pochopit, ale jinak...celý konec je úplně špatně. A to se týká hned několika postav seriálu, S P O I L E R protože některé zemřou. A některé se stanou posedlými vrahy. A to jistě uznáte, není to pravé ořechové, pokud jste zamilované do Dalea.


A co bych ještě tak mohla napsat, nějakou ještě delší oslavnou ódu? No, můžu to vzít z trochu jiného soudku...Strašně se mi líbilo oblečení a účesy postav (převážně tedy těch ženských). Hlavně vlasy Donny a Audrey byly přesně takové, jaké chci. No, můžu si nechat zdát, ale možná si někdy konečně koupím ty natáčky. Ale to zabíhám už úplně jinam.

A ještě musím vyzdvihnout spoustu skvělých záběrů na okolí městečka. Hory, voda, lesy...všeho je plno a všechno je krásné. Uklidňuje to a kdybych to měla posoudit nezaujatým okem, nehádala bych, že tady se bude odehrávat tolik zloby a pár vražd.

tak tohle je, dámy a pánové, David Lynch osobně! (ten v obleku, samozřejmě)

Perlička na závěr: později jsem se dozvěděla, že nějaký díl režírovala i Diane Keaton ( kterou znám třeba z Annie Hall), jestli jste už Twin Peaks viděli, zkuste se ještě jednou podívat na epizodu 22. Zjistila jsem, že spousta fanoušků ten díl nensáší, právě i kvůli Diane, ale já si myslím, že to byl díl...no, jako každý jiný!


Tak co, naladila jsem vás nebo spíš znechutila :D?


 


Komentáře

1 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 19. července 2014 v 22:03 | Reagovat

Twin Peaks je legendární seriál.

2 Jo Jo | Web | 19. července 2014 v 22:22 | Reagovat

[1]: Nepochybně!

3 Impossible♥ || allys-cook.blog.cz Impossible♥ || allys-cook.blog.cz | Web | 20. července 2014 v 19:04 | Reagovat

Nemáš zájem přidat se do projektu, jde o spolupráci blogerek. Pro více info klikni na blog.

4 the lizz. the lizz. | Web | 21. července 2014 v 13:15 | Reagovat

to vůbec neznám!:) vypadá to fakt zajímavě:) i hodnocení má teda dost dobrý!

5 Lucy Blondinette Lucy Blondinette | Web | 27. července 2014 v 8:57 | Reagovat

Tak tohle vůbec neznám, ale myslím, že se na to asi mrknu, protože by to mohlo být vážně dobrý! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama